Białogarda (niem. Belgard) to wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko przy drodze wojewódzkiej nr 214.
Nazwę tłumaczy się dosłownie jako "biały gród" i jest to nazwa znajdująca uzasadnienie w historii miejscowości; niem. Belgard.
Pierwsza wzmianka o Białogardzie pochodzi z 1209 r. Istniał już wówczas
tutąj gród będący siedzibą kasztelana, a od 1299 r. - na krótko wprawdzie udzielnego władcy Ziemi Lęborskiej, Racibora. On uczynił z grodu i swego zamku potężną obronną fortecę. W 1238 r. książę gdański Świętopełk zdobył i spalił zarnek, a księstwo Racibora włączył do swego państwa.
W 1287 r. odbył się tutaj zjazd pomorskich wielmożów zorganizowany przez Święców. Po zagarnięciu Pomorza przez Krzyżaków (w 1309) skończyła się świetność Białogardy, a jej rolę centrum władzy przejął Lębork.
Pozostałością po dawnej świetności są ruiny słowiańskiego grodziska
obok przykościelnego cmentarza. znakomicie usytuowane na wyniosłym
cyplu o urwistych zboczach. Po zamku nie pozostały żadne ślady, jedynie
fosa świadczy o jego dawnej tu obecności. W latach 1311-1320 kasztelanem gdańskim, któremu podporządkowana była ziemia lęborska, był Dawid von Commerstein. Tu miał swą rezydencję ostatni książę Przybysław, który nie chciał pogodzić się z przejściem pod rządy Krzyżaków i zmarł wśród ostrych zatargów z Zakonem w 1315 r. Białogarda prawa chehnińskie otrzymała w 1354 roku. Do XVII wieku była własnością książęcą, a po przejściu ziemi lęborskiej pod panowanie pruskie należała do elektorów.
Z Białogardą związane są liczne legendy i podania osnute na historii Czarnej Małgorzaty, która dopuściła się świętokradztwa.
We wsi kościół parafialny murowany z końca XIX w.; młyn pobudowany w miejsce starego, którego tradycja sięga 1296 r. i dom młynarza
z pocz. XX w.; kilka chałup z XIX w.; duże grodzisko o rozmiarach nie
mających odpowiednika na Pomorzu Gdańskim, o szczególnych wartościach
naukowych i krajobrazowych, z zachowanym wałem obronnym, przelotem bramy i fosą. Cmentarzysko ludności kultury pomorskiej.