FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Cmentarz więźniów obozu koncentracyjnego Stutthoff w Krępie Kaszubskiej (woj.pomorskie)

Krępa Kaszubska (niem. Krampe) to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 214.

Około 600 metrów na północ od Krępy znajduje się cmentarz ofiar Marszu Śmierci. Mianem tym określono morderczą ewakuację więźniów obozu koncentracyjnego w Stutthofie, przeprowadzoną przez hitlerowców w lutym 1945 roku. Hitlerowcy w obawie przed zbliżającym się frontem, przeprowadzili ewakuację obozu, która pochłonęła 13 tysięcy ofiar, znacząc trasę mogiłami w Bożympolu, Godętowie, Łęczycach, Lubowidzu, Gęsi i Krępie. 
Cmentarz w Krępie jest odwiedzany przez mieszkańców wsi, jednak te odwiedziny i dbanie o nekropolię kończą się jedynie na zapaleniu zniczy. Latem trawa nie jest skoszona, a krzaki i gałęzie zakrywają niejeden grób.
Niewielka zbiorowa mogiła znajduje się również na lęborskim cmentarzu.
Jest to zbiorowa mogiła zamordowanych więźniów obozu Stutthoff, którzy przymusowo pracowali w czasie wojny w Szkole Młodszych Dowódców SS, która mieściła się w budynku dzisiejszego Zespołu Szkół Mechaniczno-Informatycznych. Krótko po wojnie więźniowie zostali zamordowani, a ich ciała złożono w zbiorowej mogile na tutejszym cmentarzu.