FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Gębice k. Moglina (woj.kujawsko-pomorskie)

Gębice (niem. Gembitz) to wieś w północnej Polsce, w gminie Mogilno, powiat mogileński, województwo kujawsko-pomorskie. Odległa 15 km na południowy wschód od Mogilna, 73 km na południe od Bydgoszczy, 277 km na północny zachód od Warszawy.

Miejscowość po raz pierwszy wymieniona została w 1365 r., choć według
tradycji parafia gębicka była erygowana już w 1315 r. W 1383 r.  miejscowość uzyskała przywilej lokacyjny i była jednym z nielicznych miast królewskich w okolicy.

Cmentarz.
Cmentarz ewangelicki, o którym mowa pochodzi najprawdopodobniej z okresu ostatniej wojny, bowiem większość starych cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim powstała podczas okresu masowej eksterminacji ludności Pomorza. Znajduje się on przy drodze prowadzącej do Zbytowa w sąsiedztwie cmentarza żydowskiego z I połowy XIX wieku.
Teren nekropolii jest nieogrodzony, aczkolwiek gdzieniegdzie zachowały się pozostałości po bramie. Cały obszar jest zaniedbany i porośnięty krzakami. Widać pozostałości mogił, fragment większej płyty nagrobnej z ledwo widocznymi napisami, których jednak nie udało mi się rozszyfrować oraz najprawdopodobniej pozostałości kapliczki bądź grobowca rodzinnego. 
Źródło:
Relacja mieszkanki Gębic przesłana pocztą elektroniczną w 2013 roku.