FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Maszewo Lęborskie (woj.pomorskie)

Maszewo Lęborskie (niem. Groß Massow) to wieś kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Cewice na obszarze kompleksu leśnego Puszczy Kaszubskiej.
Miejscowość położona jest 11 km na południe od Lęborka i 4 km na północ od Cewic. Wieś liczy
obecnie około 800 mieszkańców. Miejscowość założona na planie zbliżonym do miejskiego, należy do najstarszych w gminie. Istniała już w czasach przedkrzyżackich.

Wieś przypomina miasteczko. Spotykana jest w wykazie powinności wojskowych z 1400 roku, który zobowiązywał właścicieli tego majątku do wystawienia jednego służebnego na czas wojny. Przez dlugie lata Maszewo było własnością rodziny Grelów, a później Ossowskich. W 1894 roku nabyło je Niemieckie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie w drodze licytacji, przeprowadzonej w toku postępowania upadłościowego jego ówczesnego właściciela - niejakiego Hartmanna.
Do rozwoju Maszewa przyczyniło się wybudowanie linii kolejowej Lębork-Bytów. Najistotniejszy wpływ na rozwój wsi miał jednak przedsiębiorca Rudolf Sinner z Karlsruhe, który na początku XX wieku wybudował w niej drożdżownię, fabrykę likieru oraz osiedle robotnicze. Drożdżownia była na owe czasy nowoczesną fabryką, posiadała bowiem własną elektrownię o mocy 35 kW, ujęcie wodne, siłownię parową oraz wewnętrzną kolejkę linową. W 1939 roku zatrudniano w fabryce około 160 robotników.
Na północ od wsi, przy drodze polnej do Małoszyc, znajduje się potężny głaz narzutowy, zwany Wysokim lub Czarwonym Kamieniem. Wystaje z ziemi na ponad 1,5 metra, a jego obwód wyniso 12,1 metra. 

Cmentarz.
Dawna nekropolia znajduje się na obrzeżach Maszewa, wyjeżdżając z miejscowości w kierunku Krępkowic i Unieszyna po prawej stronie. Cmentarz widoczny jest z drogi, więc z dotarciem nie powinno być problemów.
Powstał najprawdopodniej w II połowie XIX wieku. Obecnie jego powierzchnia wynosi około 0,5 ha. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku nowsza część była czynna, gdzie odbywały się pochówki rzymsko-katolickie. Stara część cmentarza od dawna nie była już używana. 
Teren cmentarza do dziś ogrodzony jest murem z kamienia polnego. Niegdyś wejście na cmentarz wieńczyła brama, której dziś już jednak nie ma.
Cmentarz został założony w 1858 roku z inicjatywy Rządu Królewskiego w
początkach panowania króla Wilhelma I – późniejszego Cesarza Niemiec.
Pierwsze zwłoki – inwalidy Steinharta – zostały pochowane 15 października 1858 roku. Liczne kradzieże krzyży i płyt spowodowały, że trudno jest ustalić imiona i nazwiska osób pochowanych w tym miejscu, jednak obecnie o historię cmentarza, jak i jego wygląd dbają mieszkańcy Maszewa oraz członkowie Towarzystwa Historycznego Gminy Cewice. Ciągle trwają poszukiwania zaginionych płyt nagrobnych w celach identyfikacji osób tam pochowanych. Poniżej te już zidentyfikowane.

1. Schwochow Anne geb. Neumann
2. Schwochow Heinz
3. Czech Rudi
4. Sielaff Fritz
5. Rettke Siegfried
6. Pahnke Gertrude
7. Kuske Friederike geb. Nauk
8. Rettke Auguste geb. Terasie
9. Spors Waltrand
10. Dietrich Wolfgang
11. Maciejewski Gertrud
12. Krause Helene
13. Loll Anna
14.Witt Ottilie geb. Kalk
15. Eichmann Emilie geb.Krogel
16. Damaschke Auguste geb. Palenske
17. Kamin Albert
18. Kamin Therese geb.Fett
19. Marose Minna
20. Pust Paul
21. Czech Artur
22. Röske Rudolf
23. von Mach Elizabeth geb.Troike
24. Misch Laura geb.. Sonkowski
25. Kulas Johanna geb.. Bandmmer
26. Combrowe Emilie geb. Meyer
27. Max Papenfuß
28. Spors Hedwig
29. Zessin Friedrich
30. Schumann Wilhelmine geb.Mackurat
31. Horn Friedrich
32. Dodt Franz.
33. Wilhelm Potratz
34. Albert Spors
35. Rupertus Macherauch

Charakter rozplanowania cmentarza jest geometryczny, a całość dobrze czytelna. Latem teren nekropolii porasta gęsta, wysoka trawa oraz chwasty, ale jesienią można bez problemów odnaleźć i odczytać pozostałe jeszcze nagrobki. 
Od czasu do czasu za sprawą THGC na jego terenie są przeprowadzane prace porządkowe. Mieliśmy okazję w 2013 roku uczestniczyć w tego typu pracach na cmentarzu w Maszewie Lęborskim, o czym możecie przeczytać TUTAJ.
Cmentarz w Maszewie Lęborskim dawniej
Źródło:
1. Urząd Gminy w Cewicach
2. Budkowski Wiesław, Mikusiński Przemysław; Ziemia Lęborska - przewodnik turystyczny; Lębork 2012
3. Na podstawie zebranych materiałów sporządzonych podczas oględzin terenu ewangelickiego cmentarza w Maszewie Lęborskim /2013 rok/.