FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Nieistniejący kirkut żydowski w Lęborku (woj.pomorskie)

Cmentarz ten został założony najprawdopodobniej w roku 1752, kiedy w Lęborku pojawili się pierwsi Żydzi. Był to jedyny kirkut w okolicy Pomorza, stąd nawet do 1815 roku na lęborskim cmentarzu chowani
byli także Żydzi ze Słupska. Kiedy w 1888 roku założono nowy cmentarz, na starym kirkucie chowano już tylko tych, którzy mieli wcześniej zarezerwowane tam miejsca. Jeden z ostatnich pochówków odbył się pod koniec XIX wieku.
W latach 30-tych został pozostawiony sam sobie, a w 1938 roku kirkut zniszczyli naziści.

Obecnie na tym terenie znajduje się Park Chrobrego. Dziś już niewiele
można znaleźć po starym cmentarzu i trzeba naprawdę dużej uwagi, aby
dostrzec jakiekolwiek elementy cmentarne. Poniższe zdjęcia zostały
zrobione już latem. Gęsta roślinność uniemożliwiła dokładne przeszukanie
tego obszaru, ale temat starego kirkutu jest dla mnie wciąż otwarty i z
pewnością jesienią tam powrócę.

Wkraczając na teren dawnego żydowskiego cmentarza od razu rzuca się w oczy betonowa pozostałość czegoś, co przypomina zasypane wejście.
Dość duże i charakterystyczne drzewo odsłoniło przed nami kolejne
ciekawe pozostałości dawnego kirkutu – z tego, co udało mi się dowiedzieć od ludzi zainteresowanych tematem, jest to najprawdopodobniej element grobowca.
Krótka eksploracja w interesującym nas obszarze doprowadziła do ciekawego znaleziska. Kamień znajduje się też głęboko pod drzewem i jest częścią rzekomego grobowca.
Rekonesans w najbliższym otoczeniu i oto odnajdujemy kolejny kamień ”wtopiony” w niedalekie drzewo.
Odgarnięcie z kamienia liści i piasku odsłania małe metalowe elementy wystające z kamienia. Być może jest to pozostałość po jakiejś bramie…(?)
Przechadzając się w pobliżu miejsca, gdzie znajdował się dawniej kirkut,
można natrafić na walające się tu i ówdzie fragmenty płyt nagrobnych.
Czy są to także pozostałości po żydowskim cmentarzu? Tego nie wiem, gdyż w tym samym parku znajdują się schody do budowy których wykorzystano płyty nagrobne. Nie udało mi się odnaleźć żadnej pozostałości płyt z napisami hebrajskimi, choć przyznaję, że eksploracji tego miejsca jeszcze nie zakończyłam…
PS. Jako ciekawostkę dodam tylko, że na terenie kirkutu została znaleziona mała tabliczka memorialna z inskrypcjami wstawienniczymi w języku niemieckim. (informacja pochodzi od Dariusza Mięciuka)