FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Podkomorzyce (woj.pomorskie)

Podkomorzyce (niem. Niemietzke/Puttkamerhof) to osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Czarna Dąbrówka nad Łupawą przy drodze wojewódzkiej nr 211. Miejscowość jest częścią składową sołectwa Czarna Dąbrówka.

Początkowo nazwa wsi ''Niemietzke'' spełniała rolę określenia: "niemieckie (pola)" w odróżnieniu od polskich; niem. Puttkamerhof - siedziba szlachecka domu Plassow - Lossin rodu von Puttkamer. Pierwszym właścicielem z tej rodziny był Peter Georg von Puttkamer, a było to w końcu XVII wieku. W 1784 roku. według Bruggemanna we wsi był folwark, młyn wodny, 8 dymów (domów), w obrębie majątku folwark "Brzezinke".
W 1854 roku. Pokomorzyce kupił Wilhelm von Puttkamer z linii Grumbkow. Objął je po ojcu Friedrich i ten, po 30 latach gospodarowania, przekazał dobra synowi Franzowi, a sam resztę życia spędził w Świnoujściu. Franz był urodzonym gospodarzem i z wielką pasją kierował majątkiem do 1945 roku.
Cmentarz.
Cmentarz ewangelicki pochodzący z XIX wieku o ogólnej powierzchni 0,10 ha, znajduje się około 300 metrów na zachód od zabudowań miejscowości. Dojazd możliwy jest drogą leśną około 200 metrów drogą prowadzącą do miejscowości Gogolewko, potem należy udać się w prawo duktem leśnym. Tam po lewej stronie natrafimy na cmentarz - odsunięty około 12 metrów od krawędzi drogi.
Granice nekropolii są czytelne dzięki naturalnemu ukształtowaniu terenu (usypany wał ziemny) i ogrodzeniu z ciosów kamiennych.
Cały teren cmentarza jest zdewastowany. Częściowo jedynie można odczytać układ kwater, ponieważ układ rozplanowania jest trudny do określenia - teren został zaorany. Gdzieniegdzie jedynie natrafimy na kamienne ramy mogił, można też dostrzec poprzewracane kamienne postumenty i podstawy pod żeliwne krzyże. W niektórych miejscach cmentarza można natrafić też na kamienne tablice nagrobne, ale w miejscu, gdzie powinna znaleźć się tablica inskrypcyjna - jest pustka. Nie natrafiliśmy na żadną pozostałość takich tablic. Jedyne, co udało nam się odnaleźć to niewielki fragment małej porcelanowej tabliczki (pochodzącej najprawdopodobniej z dziecięcej mogiły), na której odczytać można było jedynie:

Hier ruhet in...(brak elementu tabliczki)
Mathilde Bertha Fried...(brak elementu tabliczki)
Minde
geb.15.Feb.188...(brak elementu tabliczki)

Widoczny jest też kamień, do którego była przytwierdzona zapewne jakaś tabliczka pamiątkowo bądź inskrypcyjna.

Orientacja nagrobków: wschód-zachód.

Starodrzew został w większości wycięty, zaś teren cmentarza obecnie zarośnięty jest licznymi samosiejkami drzew, takimi jak: klon czy buk zwyczajny oraz krzewów - śnieguliczka biała. Poszycie w większości stanowi bluszcz pospolity, barwinek pospolity oraz paprotka zwyczajna.
Źródło:
Na podstawie zebranych materiałów sporządzonych podczas oględzin terenu ewangelickiego cmentarza w Podkomorzycach /2014 rok/.