FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Podole Wielkie (woj.pomorskie)

Podole Wielkie (niem. Groß Podel) to wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Główczyce.
Jest to tzw. wieś ulicówka, czyli wieś o zabudowie rozciągniętej, z budynkami z jednej lub dwu stron drogi. Wyglądem przypomina miejską ulicę.

Od 1519 roku stanowiła lenno von Stojentinów. Lustracja z 1712 roku wykazuje jako współwłaścicieli Bogeslaffa Rydygiera von Hoym, Martina Christiana von Prebendow oraz Matthiasa von Puttkamer.
We wsi był wówczas jeden folwark i kuźnia. Pracował tu także nauczyciel, a do pobliskiego majątku należały folwarki Mukry i Ulrichsfelde z owczarnią i młynem wodnym. Łącznie było tu 45 zagród.
W 1841 roku dobra te nabył Philipp von Braunschweig i w tej rodzinie pozostały do końca. Ostatnimi właścicielami byli Richard i Barnim. 
Dwór w Podolu Wielkim dwukrotnie był niszczony przez pożary. Do majątku należała też gorzelnia i wytwórnia płatków ziemniaczanych.
Poza majątkiem w 1939 roku było 21 gospodarstw.

Cmentarz.
W Podolu Wielkim nie ma jako takiego cmentarza wiejskiego. Znajduje się tam jedynie kamienno-ceglana kaplica grobowa, znajdująca się po przeciwległej stronie drogi prowadzącej do założenia folwarcznego. Jest to miejsce pochówku rodziny właścicieli folwarku. 
Dziś to miejsce to obraz nędzy i rozpaczy. Zobaczyć tam można już jedynie ruiny ze splądrowanymi kryptami grobowymi, a obok grobowca po jego lewej stronie znajduje się mogiła zaznaczona kamieniem z kamiennym krzyżem - jest to grób jednego z właścicieli majątku Richarda Braunschweiga. Widać, że dach grobowca runął w dół, a z czasem każda ze ścian uległa zniszczeniu. Jeszcze w roku 2007 (poniższe zdjęcia pochodzą z roku 2015) widać było zachowaną jedną ze ścian z pełnym otworem okiennym, po którym dziś nie ma już śladu. 

Właściwie nie jest wiadomo, która z rodzin wybudowała kaplicę grobową. 

Oprócz mogiły Richarda Braunschweiga w okolicach kaplicy nie ma żadnych innych miejsc pochówku.
Źródło:
1. Wisławska E., Świetlicka A.; Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego : przewodnik bibliograficzny; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Okręg (Słupsk); 1998
2. Na podstawie zebranych materiałów sporządzonych podczas oględzin terenu ewangelickiego cmentarza w Podolu Wielkim /2015 rok/.