FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Pogorszewo (woj.pomorskie)

Pogorszewo (niem. Puggerschow) to niewielka osada kaszubska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Nowa Wieś Lęborska w pobliżu linii kolejowej Lębork-Łeba i przy drodze wojewódzkiej nr 214.
Pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1340 w dokumencie opisującym granice Redkowic. Właścicielem jej był wówczas Sobiesław (Sobeslaus).
W dawniejszych czasach wieś dzieliła się na Pogorszewo Wielkie i Pogorszewo Małe. W wyniku tego istniały dwie części majątku: Ai B. Na części A gospodarzyła rodzina von Pirch oraz von Jannewitz. Część B podzielona była na wiele mniejszych części.
Około 1800 roku wszystkie przejęła rodzina von der Osten. Ostatnim właścicielem był hrabia Rüdiger von der Osten.

Cmentarz.
Na cmentarz natrafimy mijając zabudowania wsi i skręcając w polną drogę na lewo. Po kilkunastu metrach zaczyna się również po lewej stronie las. Idąc w głąb niego od razu rzuci nam się w oczy charakterystyczna ,,cmentarna'' roślinność – to znak, że zbliżamy się do celu.
Nieśmiało pojawiają się pozostałości mogił. Nie ma możliwości ustalenia
granic cmentarza. Pozostałości nagrobków są chaotyczne, więc
jakichkolwiek rzędów, które ustalałyby porządek pochówków też nie dostrzeżemy. Da się zauważyć kilka podstaw po krzyżach, gdzieniegdzie natrafimy też na kamienne ramy mogił.
Na terenie cmentarza jedynym do zidentyfikowania ,,elementem'' jest
powalony kamienny krzyż, na którym widać inskrypcję:

Hier ruhet in Gott
SS Panz...Grenaduns
Ernst Lützow
*1925   †1943


Kolejna zaplanowana wyprawa do dawnej pogorszewskiej nekropolii miała miejsce dnia 23 kwietnia 2014 roku i to co ujrzałyśmy wprawiło nas w niemiłe osłupienie. Okazało się, że na terenie cmentarza odbywa się wycinka drzew. Widać ślady użycia ciężkiego sprzętu, który jakby nigdy nic porozjeżdżał i tak cudem ocalałe wcześniej resztki mogił. Do kamiennego krzyża dostępu nie było, gdyż leżał pod całą masą powalonych gałęzi i młodych drzewek.
Udało nam się jedynie odnaleźć żeliwny element pod inskrypcję lub zdjęcie, które przytwierdzone było do krzyża lub płyty nagrobnej.
Wszystko poniszczone, zdewastowane, rozkopane...za jakiś czas po tej dawnej nekropolii już śladu nie będzie.
Stan cmentarza z dnia 23.04.2014r.
Cmentarz w Pogorszewie dawniej
Źródło:
1. Ulrich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010
 
2. Na podstawie zebranych materiałów sporządzonych podczas oględzin terenu ewangelickiego cmentarza w Pogorszewie /2014 rok/.