Zupełnie odmiennym pomnikiem poświęconym poległym w I wojnie światowej
jest – o czym już zostało wspomniane – tzw. ''Kościół-Pomnik'' znajdujący się we wsi Chocielewko. Doskonale scharakteryzowany kościółek odnajdziemy w artykule Zachariasza Frącka –
Zarys historii kościoła w Chocielewku.
Z artykułu dowiadujemy się, że inicjatorem budowy był August von
Mackensen. Urodził się on w 1849 roku i spokrewniony był z rodziną von der Osten z Janowic. Zmarł w listopadzie 1945 roku w wieku 96 lat.
Nowa gmina życzyła sobie, aby wybudować kościół z inspiracji Mackensena i w ten sposób upamiętnić poległych podczas I wojny światowej. Zostało wybrane miejsce, gdzie niegdyś było stare grodzisko. Pierwszy projekt został sporządzony przez architekta Brambacha. Prace ruszyły w marcu 1922 roku. Większa część budowli była sponsorowana przez Mackensena. Budowa kościoła trwała cztery lata i w październiku 1926 roku nastąpiło poświęcenie kościoła.
Ciekawymi elementami wyposażenia kościoła należy zaliczyć: witraże,
organy, mozaiki szklane oraz emporę.
Niemalże na każdym kroku widać motywy militarne. Środkowe okno zdobi witraż przedstawiający umierającego żołnierza, nad którym stoi anioł przemawiający do niego słowami:
''Bądź wierny, aż do śmierci, a
zechcę ci dać koronę życia''. Po prawej stronie widoczny jest niekompletny witraż przedstawiający hełm stalowy. Niegdyś znajdował się tam napis:
,,Nikomu nie należy się większej miłości, niżeli temu, co życie oddał za przyjaciół.''Dodatkowo da się też zauważyć mozaiki na ścianie wieży ukazujące krzyż
żelazny opleciony krzewem dębu.
Niegdyś w bocznej nawie wisiało pamiątkowe epitafium ku czci 28 mieszkańców z Chocielewka, którzy polegli podczas I wojny światowej.
Dziś już naprawdę niewiele się zachowały takich pamiątkowych pomników
na terenie powiatu lęborskiego. Podzieliły one w większości los ewangelickich cmentarzy, które nawiedziła fala dewastacji (głównie w latach 60-tych, a potem również w 80-tych i 90-tych). Wówczas zniszczono około 90% dawnych cmentarzy w tym również usuwano pomniki pamiątkowe. To, co obecnie pozostaje do wglądu, to niewielka liczba. W większości są zniszczone: płyty popękane, porozbijane lub usunięte. Wielu już nazwisk odczytać nie sposób.
Z kościołów poznikały tablice pamiątkowe, których dziś należałoby szukać w muzeach...
Na szczęście w niektórych miejscowościach zostały odrestaurowane
(Sasino, Maszewko/Komaszewo czy Wrzeście w gminie Wicko).
W roku 2003 rząd RP i rząd Niemiec podpisały międzynarodową umowę „O grobach ofiar wojen i przemocy totalitarnej”, gdzie w art. 3 pkt. 2 czytamy:
„Pomniki ofiar wojen i przemocy totalitarnej, które nie są zlokalizowane na cmentarzach wojennych w rozumieniu niniejszej umowy, objęte są ochroną prawną tego państwa, na którego terytorium się znajdują”. Czy tym sposobem pomniki pierwszowojenne mają szansę przetrwać i zostać ochronione przed całkowitym zniszczeniem? Czas pokaże...
Źródło:
Z. Frącek, Zarys historii kościoła w Chocielewku
Z. Frącek, Pomniki poległych podczas I wojny światowej w powiecie lęborskim
W. Machura, Zabytki z terenu powiatu lęborskiego