FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Rąbka (woj.pomorskie)

Rąbka (niem. Rumbke), to część (dzielnica) miasta Łeby. Położona jest ona ok. 2,5 kilometra od centrum miasta, nad jeziorem Łebsko. Na jej terenie znajdują się m.in. następujące obiekty i atrakcje turystyczne:

* granica Słowińskiego Parku Narodowego wraz z kasą oraz filią Muzeum Przyrodniczego Parku,
* Muzeum Wyrzutni Rakiet na terenie dawnego niemieckiego poligon rakietowego projektów "Rheintochter" oraz "Rheinbote", a następnie Stacji Sondażu Rakietowego,
* wieża widokowa na terenie Parku,przystań sezonowej żeglugi wycieczkowej.
Cmentarz.
Niewielkich rozmiarów dawny cmentarz ewangelicki znajduje się w odległości około 800 metrów przed wsią po prawej stronie, patrząc od Łeby.
Znajdują się na nim resztki grobów mieszkańców zamieszkałych te okolice do 1945 roku. Groby są w opłakanym stanie i zostały się z nich właściwie kamienne ramy porośnięte mchem, jednak nie można powiedzieć, że ogólny teren cmentarza jest zaniedbany. Wręcz przeciwnie - aleja prowadząca na cmentarz jest oczyszczona, a także sam cmentarz został oczyszczony z nadmiaru roślinności. 
Na jego terenie oprócz resztek mogił, zauważymy kilka kamiennych podstaw pod krzyż żeliwny (tych jednak brak) oraz zachowanych w całkiem niezłym stanie kilka żeliwnych ogrodzeń nagrobnych. Znajduje się tu również obelisk upamiętniający cmentarz Gminy Ewangelickiej żyjącej w Łebie do 1945 roku. Na kamieniu wyryto napis: "Pamięci Gminy Ewangelickiej" w czterech językach: kaszubskim, niemieckim, polskim i łacińskim.
Dotarcie do cmentarza nie sprawi nam większych trudności, gdyż jest widoczny z drogi głównej. 
Źródło:
1. Przewodnik Polska Niezwykła XXL - przewodnik po Polsce; praca zbiorowa; 2016
2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rąbka