Stilo/Osetnik (niem.Stilo-Kathen) jest to kolonia położona w województwie pomorskim, w powiecie wejherowskim, w gminie Choczewo, na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzeką Chełst.
Kolonia jest częścią składową sołectwa Sasino. Osetnik znajduje się na terenie Nadmorskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Położone na wysokości -1,5 m n.p.m.
Brzeg Bałtyku jest oddalony o 1,6 km od Osetnika. Ok. 0,6 km na północny zachód zlokalizowana jest Latarnia Morska Stilo. Ok. 1 km na północny wschód znajduje się wzniesienie Chodzież. Na zachód od osady znajduje się rezerwat przyrody Mierzeja Sarbska. Ok. 1,5 km na południowy wschód leży Sasinko.
W Stilo znajduje się pole kempingowe oraz sklep spożywczy. Od ponad
25 lat w miejscowości tej organizowane są obozy harcerskie. W miejscowości znajduje się plaża, pozbawiona infrastruktury turystycznej.
Początki osady wokół latarni morskiej datuje się na koniec XVIII wieku. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.
Założenie owego małego osiedla nastąpiło z inicjatywy Łeby. Początkowo
stała tu chatka zbudowana w 1784 roku, zwana Łebski Bór. Długo obszary
wokół były tylko pastwiskami, porosłymi krzewami i ostami. Stąd być może
nazwa "Osetnik". Pierwszy dzierżawca Michał Stielow i kolejne trzy
pokolenia jego rodziny mieszkały już w dwurodzinnym budynku i dały nazwę osiedlu "Stielow", które pojawia się po raz pierwszy w aktach w 1842 roku. Z czasem ta nazwa wypiera poprzednie i jako spolszczone Stilo
funkcjonuje dzisiaj zwłaszcza w odniesieniu do obecnej tu latarni
morskiej. Większego znaczenia osada nabrała, gdy na pobliskiej, wysokiej
wydmie umieszczono znak żeglugowy.
Kolejny właściciel gospodarstwa Fryderyk Bork został "strażnikiem światła". Znak nawigacyjny miał wysokość 66 stóp, przypominał ośmioboczną piramidę i dobrze spełniał swą rolę przez 45 lat. W latach 1899 - 1901 wydarzyło się w tym rejonie wybrzeża szereg wypadków morskich; wiele statków wpadło na mieliznę. W końcu rząd pruski zdecydował wybudować nowoczesną latarnię błyskową. Budowa trwała od 1904 do 1906 roku.
Obecnie Osetnik jest malutką wsią, gdzie mieszkają głównie latarnicy z
rodzinami.