Cmentarz.Cmenatrz wiejski został założony w południowej części miejscowości, wśród ówczesnych łąk. Do dziś można na nim odnaleźć wiele zachowanych kompletnych nagrobków, na których widnieją widoczne inskrypcje. Najwięcej jest ich z lat 30. i 40. XX wieku, a najstarszy odnaleziony nagrobek datowany jest na 1869 rok.
Zaraz przy wejściu na teren cmentarza dostrzec można współczesną aranżację z kamieniem upamiętniającym zmarłych mieszkańców Wolinii. Tekst na kamieniu w języku niemieckim i polskim brzmi:
ZUM GEDENKEN
UNSERER TOTEN
PAMIĘĆ
O NASZYCH ZMARŁYCH
WOLLIN-WOLINIA
2000
Eksplorując teren wolińskiej nekropolii można zauważyć, że na całym jej obszarze w większości występują nagrobki w postaci naturalnych kamiennych głazów ze ściętą płaszczyzną frontową i wyrytej na niej inskrypcją, którą w wielu przypadkach odczytać można bez większych problemów, gdyż co niektóre inskrypcje zachowały się w dobrym stanie do dziś, a inne zostały pociągnięte czarną farbą. Kilka nagrobków ma też znakomicie zachowane czarne płyty inskrypcyjne. Niektóre są w całości, inne posklejane, jednak to nie przeszkadza w odczytaniu inskrypcji:
Hier
schläft in Frieden
Irene
Dieball
geb. Born
* 17. (tu pęknięcie tablicy uniemożliwia odczytanie miesiąca).1905 † 6.6.1933
Siehe, is sterbe, und Gott wird
mit euch Sein
1. Mos, 48,21
Na cmentarzu zachowało się również wiele nagrobków w formie kamiennych krzyży, których inskrypcje też w dużym stopniu można odczytać. I tak na jednym z przewróconych krzyży odczytamy inskrypcję, z której wynika, że pochowany tam został leśny:
Hier ruht
der Revierförster i.R.
Karl Schröder
* 12.11.1867 † 14.3.1937
Przy wejściu na cmentarz po prawej stronie, zachowało się też kilka drewnianych krzyży, na których gdzieniegdzie również można odczytać napisy. W większości są to daty wskazujące na pochówki z roku 1945. Odnaleźliśmy również kilka podstaw pod krzyż żeliwny.
Jako ciekawostkę warto dodać, że mapy z początków XX wieku wskazują, że we wsi znajdował się również kościół z wygrodzonym terenem. Jest bardzo prawdopodbne, że tam właśnie znajdował się też cmentarz przykościelny. Obecnie zagospodarowanie wsi uległo zmianie, tak też zarówno po kościele, jak i cmentarzu nie ma już śladów.