FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy
Zdrzewno (niem. Zdrewen) to wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, w gminie Wicko. Znajdują się tu XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy i oryginalny wiatrak z 1765 roku (data powstania wiatraka jest jednak sporna, gdyż według konserwatorów zabytków dzisiejsza forma wiatraka wskazuje na XIX-wieczny okres budowy tego zabytku!)
Nazwa wsi oznaczać może miejscowość służebną zajmującą się zapewne pozyskiem drewna.

Pierwsza pisana wzmianka datowana jest na rok 1398. Wtedy to ród Kunostowiczów odsprzedał cześć wsi rodzinie v. Weiher za 70 marek. W 1400 roku z wykazu czynszów wynika, że Zdrzewno było osadą na prawie polskim. Świadczy to, że istniała ona co najmniej przed zajęciem
Pomorza przez Krzyżaków w 1308 roku. W średniowieczu ród Kunostowiczów miał wysoką pozycję w państwie zakonnym. Dokumenty krzyżackie wymieniają Jana, Mikołaja, Piotra K. z Łętowa, M/innymi Stefan K. pełnił funkcję włodarza komtura gdańskiego. W 1400 wieś obciążona była nieznaczną powinnością wojskową. Po zasiedleniu pobliskiego Godętowa ród przyjął odmiejscowy przydomek Godentowski (Goddentow – herbu sokół srebrny).

Cmentarz znajduje się po lewej stronie jadąc od Lęborka przez Łebień w kierunku Ulinii. Samochód można zaparkować po prawej stronie na tzw. parkingu osiedlowym przy blokach i pieszo przejść przez drogę.
Teren cmentarza nie jest ogrodzony, a na jego terenie widać, iż odbyła się tam wycinka drzew. Nekropolia znajduje się w opłakanym stanie i dziś już nie natrafimy na wiele pozostałości po grobach. Można odnaleźć nieliczne kamienie nagrobne, pozostałości po żeliwnych krzyżach, oraz rzuca się w oczy kilka podłurznych kamiennych obelisków. Jeden w całkiem dobrym stanie ukazuje nam niemiecki napis:

Geliebt beweint und die vergessen

Na trawie widoczny jest ułamany kamienny krzyż z nagrobka, na którym można odczytać:

Hermann Wenning
*10.2.18(?)4
      †19(?).(?).1938


Pod masywnym drzewem zachował się również pamiątkowy kamień poświęcony ofiarom I wojny światowej. Wspomina mieszkańców Zdrzewna i Maszewka. Można zidentyfikować nazwiska ofiar:

Heinrich Boldt
Benno Neumann
Reinhold Schönbeck
Rudolf Haase
Otto Bischoff
Carl Zischke
Ernst Zischke
Wafter Rückwardt
Max Sawusch
Otto Damaschke
Franz Rateike
Carl Bischoff
Franz Beehle

oraz poległych w II wojnie światowej:

Emil Lietz (poległy w Rosji)
Erich Lietz (poległy w Rosji)
Kurt Lietz (poległy w Rosji)
Otto Lietz (poległy w Rosji)
Willi Lietz (poległy w Rosji)
Alfred Zießow 21 czerwca 1944 we Francji
Helmut Zießow 1  marca 1943 w Rosji
Walter Zießow

Zmarli po okupacji rosyjskiej 10 marca 1945 roku mieszkańcy Zdrzewna:

Walter Haase, uprowadzony przez Rosjan
Martha Zischke zmarła na tyfus
Hermann Zießow, uprowadzony przez Rosjan

Marian Baar, interesujący się historią okolicznych gmin na trasie do Łeby (i nie tylko), wspomina w swoich źródłach także nazwiska:

DRAFZ ERICH
RATEIKE GUSTAW
 RÜCKWARDT CARL und WILHELMINE
 der SCHÄFER SCHMÖCKEL FRIEDRICH
Wilhelm und seine Frau Bertha
schwarzes Glas 2.01.1863 - 19.11.1940

Najprawdopodobniej jeszcze kilka lat temu nagrobki tych osób były widoczne na tym cmentarzu. 

Patrz więcej