FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Kaplica-pomnik św. Barbary i nieistniejący już cmentarz w Pulheim (Niemcy)

Pulheim – to średniej wielkości miasto powiatowe znajdujące się na obszarze Nadrenii Północnej -
Westfalii w zachodniej części Niemiec.
Od północnego zachodu graniczy z Kolonią (Köln).
Od 1 stycznia 1981 roku miejscowość posiada prawa miejskie.
Podczas naszego wyjazdu urlopowo-eksploracyjnego w pierwszym tygodniu grudnia, wracając z miejscowości Karlsruhe, gdzie gościłyśmy dwa dni, zawitałyśmy do niewielkiego miasteczka Pulheim. W samym centrum miejscowości przy Venloer Straße, podczas spaceru, naszą uwagę przykuła mała kapliczka i pozostałości jakby pomnika (podstawa). Mimo, że teraz wszystko znajduje się na terenie parku miejskiego, nie dało się nie zauważyć charakterystycznej ''cmentarnej'' roślinności (w tym wypadku był to bluszcz), która obficie porastała miejski skwerek. Początkowo żartem między sobą przebąknęłyśmy, że ,,pewnie był tu cmentarz''. Oczywiście kaplica, jak i pozostałości pomnika na tyle przykuły naszą uwagę, że wolny czas poświęciłyśmy na wyszukiwanie informacji na temat tej kaplicy. W trakcie poszukiwań okazało się, że z cmentarzem się nie pomyliłyśmy, bo faktycznie – znajdował się tam cmentarz założony w XIX wieku (1879 r.) przez władze miasta, który został dość mocno zniszczony w roku 1940 podczas brytyjskich nalotów. Po tym czasie niektóre ocalałe
nagrobki zostały przeniesione na nowszy cmentarz, który dziś  znajduje się na Blumenstraße. Tam także znajduje się kamienny krzyż z figurą ukrzyżowanego Chrystusa, który dawniej znajdował się terenie zniszczonego cmentarza. Na jego podstawie znajduje się napis:

,,Dieser Friedhof wurde angelegt im Jahre 1879 durch die Gemeinde Pulheim''.

Nieco niżej przeczytamy:

,,Altes Hochkreuz d.ehemal. Friedh.a.d. Barbarakapelle i.J. 1985 nach hier umgesetzt.''
Pozostałości pomnika to faktycznie jego podstawa. Był to pomnik wojenny
poświęcony poległym mieszkańcom Pulheim w I oraz II wojnie światowej.
Z przodu pomnika znajduje się napis:

''Ihren Gefallenen Söhnen Die Gemeinde Pulheim''.

Z lewej strony:

,,Zum Gedenken An Die 64 Gefallenen Im Weltkrieg 1914-1918''.

Po prawej stronie odczytamy:

,,Zum Gedenken An Die 118 Gefallenen Im Weltkrieg 1939-1945''.
Wspomniana kaplica to barokowa kaplica św. Barbary, która obecnie w dużej mierze zachowała swój pierwotny stan. Została wzniesiona na planie ośmioboku. W roku 1921 kaplica została przekształcona w pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej. W jej wnętrzu na małych krzyżach przytwierdzonych do drewnianych paneli zostały umieszczone nazwiska poległych.
W nocy z 20 na 21 września 1940 roku kaplica została poważnie uszkodzona podczas nalotu alianckiego, jednak po wojnie została odrestaurowana.
Archiwalne zdjęcia terenu nieisteniejącej nekropolii w Pulheim oraz odrestaurowanej dziś kaplicy św. Barbary (oraz jej wnętrza)
PS.  Powyższe archiwalne zdjęcia pochodzą ze stron internetowych.