Cmentarz.Na cmentarz parafialny natrafimy w północno-wschodniej części wsi. Znajduje się on na równym terenie, w otoczeniu pół. Niedaleko znajduje się także szkolne boisko. Cmentarz należy do parafii rzymsko-katolickiej pw. Apostołów św. Piotra i Pawła.
Nekropolia ta powstała w połowie XIX wieku. Zapiski historyczne wskazują, że zarówno dawniej jak i obecnie przynależność wyznaniowa to katolicka. Jego ogólna powierzchnia wynosi ok. 1 ha.
Dziś próżno szukać na nim nagrobków z niemieckimi nazwiskami. Jest kilka starych, zaniedbanych nagrobków, ale brak na nich jakichkolwiek tablic, które pomogłyby zidentyfikować pochowane tam osoby. Najstarsze znajdujące się na cmentarzu nagrobki pochodzą z roku 1901, 1904, 1905, 1908 i 1935 roku. Ten ostatni ma duże znaczenie historyczne, gdyż należy do Franciszka Tokarskiego, podoficera Straży Granicznej, który został zastrzelony na posterunku dnia 23.05.1935 roku, w wieku 35 lat. Napis na odnowionym w 2015 roku nagrobku brzmi:
Ś. P.
Franciszek
Tokarski
podoficer Straży Granicznej
zginął śmiercią tragiczną
na posterunku
23 maja 1935 r.
przeżywszy lat 35
Cześć Jego Pamięci
Oprócz tego na cmentarzu znajdziemy jeszcze dwa nagrobki o znaczeniu historycznym. Pierwszy z nich należy do kolejnego strażnika granicznego Nikodema Janiaka, który zginął w obozie koncentracyjnym Gusen-Mauthausen oraz grób Romana Szulca - uczestnika Powstania Wielkopolskiego, który żył w latach 1899-1960.
Obecnie do cmentarza prowadzi brama, jednak sam cmentarz nie jest ogrodzony żadnym murem. Dziś znajdziemy na nim około 60 mogił, z których większość to mogiły wolnostojące. Charakter rozplanowania cmentarza jest regularny. Ogólny stan zachowania cmentarza i drzewostanu można określić jako dobry. Stare nagrobki są widoczne, ale powoli niszczeją.
Starodrzew składa się głównie z lip oraz jesionów, ale rosną tam również dęby.
Jako, że dość czytelne są granice pierwotnego układu przestrzennego, eksploracja cmentarza nie powinna nastręczać żadnych trudności.