FotoExploracje  Lębork dokumentacja fotograficzna opuszczonych miejsc i cmentarzy

Krępsk (woj.pomorskie)

Krępsk (niem. Kramsk, kaszub. Krãpsk) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie człuchowskim, w gminie Człuchów. Wieś jest siedzibą sołectwa Krępsk, w którego skład wchodzi również miejscowość Kujanki.
Wieś królewska starostwa człuchowskiego w województwie pomorskim w drugiej połowie XVI wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa słupskiego.

Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisany jest szachulcowy kościół filialny pw. św. Jakuba Apostoła z XVIII w., nr rej.: A-170 z 21.02.1959.
W okolicy znajdują się dwa grodziska wczesnośredniowieczne, pierścieniowate i podkowiaste.

Cmentarz.
Na dawny cmentarz ewangelicki natrafimy poza wsią w części południowej przy rozwidleniu dróg polnych. Teren cmentarza jest równy, otoczony polami, pastwiskami, na zakrzewionym terenie. Zakłada się, że powstał w połowie XIX wieku, a jego ogólna powierzchnia wynosi 0,22 ha. 
Mimo, iż układ cmentarza jest czytelny i bez problemu odnajdziemy znajdujące się tam pozostałości nagrobków, to jednak nekropolia podzieliła los wielu innych ewangelickich cmentarzy w woj.pomorskim. Jego stan jest w zły, podobnie jak nagrobków, które są zdewastowane. Do samego cmentarza prowadzi alejka, która wyznacza jego regularny charakter. Po drodze napotkamy walające się tu i ówdzie pozostałości nagrobków, z których większość nie posiada już tablic inskrypcyjnych. W centralnym punkcie nekropolii natrafimy na ogrodzone pole nagrobne z kilkoma nagrobkami. Znajduje się również krzyż cmentarny. W liściach odnajdziemy kamienną płytę nagrobną, na której widoczny jest napis. Dzisiejszy stan zachowania płyty nie daje stuprocentowej identyfikacji, ale z posiadanego przez nas starego zdjęcia, na którym tablica widnieje, można założyć, że osoba nosiła imię i nazwisko:

Andreas Brüno 
*26 (miesiąc nieczytelny) 1845
† 2 (miesiąc nieczytelny) 1909

Na kamiennej podstawie znajduje się kamień pamiątkowy z wyrytym napisem:

KORSAN(?)KE
1916-1944 

Na niektórych nagrobkach można odnaleźć pozostałości połamanych kamiennych krzyży, niestety stan ich zniszczenia uniemożliwiał odczytanie chociażby fragmentów inskrypcji. 
Między nagrobkami natrafimy także na pamiątkowy obelisk poświęcony poległym w I wojnie światowej. Na pamiątkowym kamieniu odczytamy:

Unseren 
im Weltkriege 
1914-18 
gefallenen Helden. 
Die dankbare 
Heimat.

Lista poległych znajduje się w tylnej części obelisku. Odczytamy tam 26 nazwisk. 

Ogólny stan zachowania zieleni cmentarza określa się jako dobry. Drzewostan jest zwarty, czytelna jest aleja główna i widoczne są rzędy wzdłuż granicy. Źle zachowany bluszcz i barwinek. 
Źródło:
1. Machura W.; Dawne miejsca pamięci o żołnierzach na terenie powiatu słupskiego; Słupsk 2011
2. https://fotopolska.eu/
3. www.polskaniezwykla.pl
4. Na podstawie zebranych materiałów sporządzonych podczas oględzin terenu ewangelickiego cmentarza w Krępsku /2018 rok/.